​​​​İtü Radyosu Türkiye'nin ilk üniversite radyosu olma özelliğine sahiptir. 1943'te temelleri atılmıştır. Ancak yayınlarına 1945'te Prof. Dr. Mustafa Santur ve Doç. Dr. Adnan Ataman yönetiminde başlamıştır. Bu sebeple İtü Radyosu'nun resmi kuruluş tarihi 29 Ekim 1945 olarak kabul edilmiştir. 1957 yılına kadar Gümüşsuyu binasında yayın veren radyo kuruluşu, 1957'den sonra Taşkışla binasından yayın yapmaya başlamıştır. Yayın hayatına başladığı günden bu yana birçok konuda ilklerin radyosu olma özelliğine sahip olan İtü Radyosu oldukça geniş bir müzik arşivini de elinde bulundurmaktadır. Diyebiliriz ki 1500 tane Long Play plak, 270 tane dar bant, 580 tane taş plak ve 78 devir plaktan oluşan eşsiz bir tarihi müzik arşivini günümüze kadar ulaştırmıştır. İtü Radyosu 2012 yılında Klasik, Caz/Blues ve Rock olmak üzere 3 kanal sayısına ulaşmış ve o tarihten beri 3 farklı kanal ile yayın hayatına devam etmektedir.

Adından da anlaşılacağı üzere İtü Radyosu Klasik klasik batı müziği ağırlıklı olmak üzere, klasik batı müziği türleri, biçimleri ve bestecileri konu edinen yayınlar yapılmaktadır. Dolayısıyla İtü Radyosu Klasik klasik batı müziğine ilgi duyan herkesin sevgi ve ilgiyle dinlediği radyo programları sunmaktadır. Zaman zaman dinleyici maillerine ve birbirinden farklı yarışmaları da konu alan İtü Radyosu Klasik aynı zamanda Türkiye'de en çok dinlenen üniversite radyo kanalı olma ünvanını da elinde bulunduran bir radyo kanalıdır. Bunun yanında çalışmalarının hemen hemen tamamını öğrencilerin yapmış olması da ayrı bir güzellik ortaya koymaktadır. Bu yönüyle 29 Ekim 2018 tarihinde 73. yılını kutlayacak olan radyo kanalı, öğrencilere kendilerini ifade etme imkanı da sunmuş olmaktadır. İtü Radyosu'nu dinlemek isteyenler için İstanbul'da Avrupa Yakası’nda 92.4 frekansıyla Anadolu Yakası' nda ise 92.5 frekansıyla hizmet verdiğini belirtmek isteriz.

İletişim

Telefon 0212 285 36 96
E-mail [email protected]
Adres İstanbul Teknik Üniversitesi Radyosu İTÜ Ayazağa Kampüsü Elektrik Elektronik Fakültesi 3. Kat Oda No:3308 Maslak / İstanbul
İnternet Sitesi http://www.radyo.itu.edu.tr/